לדעת יותר על פקקת

פקקת ורידים עמוקה, או באנגלית: DVT) Deep Vein Thrombosis) היא מחלה, בה נוצר קריש דם בוורידי הרגליים מסיבות שונות. קריש דם זה עלול להיסחף עם זרם הדם אל הריאות, אירוע הנקרא תסחיף ריאתי (באנגלית Pulmonary embolism) ולגרום לתסמינים כמו כאבים בחזה, קוצר נשימה, דופק מהיר ובמקרים חמורים גם למוות.

פקקת ורידים עמוקה בגפיים תחתונות מלווה לעיתים בתסמינים של נפיחות ברגל, כאב ואדמומיות, אך במקרים רבים לא מופיעים סימנים כלל. המחלה  עשויה להתגלות תוך כדי בדיקה שגרתית אצל רופא או כאשר מופיעים סיבוכים כמו תסחיף ריאתי. הבדיקה הנדרשת לאבחנה של הפקקת היא בדיקת אולטרסאונד של הגפיים.

חשוב לדעת, כי הסיכון ללקות במחלה עולה בקרב בעלי גורמי סיכון: אנשים שסבלו בעבר מאירוע של פקקת ורידים, נשים הנוטלות טיפול הורמונלי בתקופת הריון ולאחרי הלידה, אנשים הסובלים ממחלות הסרטן, אנשים בעלי עודף משקל, ובתקופות שלאחר שבר או אחרי ניתוח. כמו כן, הסיכון ללקות בתסחיף ריאתי עולה עם הגיל.

52% מהחולים המאושפזים בבתי חולים ברחבי העולם מצויים בסיכון ללקות בפקקת, כך עולה ממחקר מקיף שנערך בתחום. הטיפול העיקרי במחלה הינו בתרופות נוגדות קרישה ומדללות דם. התרופות מביאות לעיכוב במנגנון הקרישה של הדם כך שהסיכון להתפתחות פקקת ורידים ולהופעת תסחיף ריאתי קטנים. גם שימוש בגרבי לחץ מסייע במניעה. טיפול נכון בפקקת מפחית את הסיכון ללקות בתסחיף ריאתי. 

מהי קרישיות יתר?

קרישיות יתר הוא מצב בו קיימת בעיה בסיסית במערכת קרישת הדם בגופנו. מערכת הקרישה (המורכבת בין היתר מחלבוני קרישה שונים) אחראית לעצירה של דימום כאשר כלי דם מסויימים נפגעים. בתהליך זה נוצר קריש דם, אולם יצירתו מבוקרת ע"י מנגנון מיוחד, הפועל בניגוד לתהליך הקרישה. כאשר הויסות בין הפעלת מערכת הקרישה לעצירתה ניזוק ואינו פועל כהלכה - אנו עלולים לסבול ממצב של קרישיות יתר או דמום יתר. קרישיות יתר יכולה להיות נרכשת או מולדת / תורשתית והיא יכולה להיות מצב זמני או קבוע. 

מחקרים שהתפרסמו בשנים האחרונות מוכיחים, כי בקרב מאושפזים שהיו צריכים לקבל טיפול מונע ולא קיבלו, שיעור הפקקת גבוה מאוד. כ- 15% מהמאושפזים במחלקות פנימיות חולים בפקקת ורידים. הסיכון כה גבוה, עד שבארה"ב הוכרזה המחלה רשמית כבעיית בטיחות ראשונה במעלה בנושאי בריאות. בארץ עושה גם "החברה הישראלית לקרישת הדם" מאמצים גדולים להפצת המידע הזה כדי להציל חיים.

מהו הטיפול בקרישיות יתר?

אפשר למנוע פקקת וכמובן שמטפלים במצב שהמחלה כבר קיימת.

  • טיפול מניעתי - מניעה של התפתחות פקקת במצבים בהם יש סיכון מוגבר (למשל בחולים מאושפזים). הטיפול המומלץ ברוב המקרים הוא טיפול נוגד קרישה במינון המותאם למטופל .
  • טיפול במחלה קיימת - כאשר כבר ישנו מצב של פקקת ורידים עמוקה או תסחיף ריאתי הטיפול הוא ממושך והמינונים שניתנים הם גבוהים יותר.

חודש המודעות העולמי

ברחבי העולם מציינים במהלך מרץ את חודש המודעות למחלת הDVT.
בשנת 2003 מת דיוויד בלום, עיתונאי מפורסם של רשת NBC בזמן שסיקר את המלחמה בעיראק. בלום לא נהרג מאש המלחמה אלא דווקא בטיסה חזרה הביתה, שבמהלכה לקה בפקקת ורידים. אשתו מלאני החליטה להקדיש את חייה לטובת קידום המודעות למחלה וייסדה את חודש המודעות למחלה, שאותו מציינים בכל העולם מדי שנה בחודש מרץ.
לחודש המודעות חשיבות רבה גם בארץ: בישראל לוקים מדי שנה מעל 40 אלף איש בפקקת וההערכה היא, כי כ- 1,500 איש בשנה מתים.  מחקרים מראים, שמספר המתים מפקקת ורידים ומתסחיף ריאתי גבוה ממספר המתים  מתאונות דרכים, מחלת הסרטן ומחלת האיידס גם יחד. הפעילות להעלאת המודעות למניעת המחלה חיונית להצלת חיים.