DVT - פקקת ורידים עמוקה

מה היא DVT

 

פקקת ורידים עמוקה, או באנגלית: DVT) Deep Vein Thrombosis) היא מחלה, בה נוצר קריש דם בוורידי הרגליים מסיבות שונות. קריש דם זה עלול להיסחף עם זרם הדם אל הריאות, ולגרום לתסחיף ריאתי (באנגלית Pulmonary embolism), הגורם לקוצר נשימה, ולגרום לתסמינים כמו כאבים בחזה, קוצר נשימה, דופק מהיר ובמקרים חמורים גם למוות.  

מהו קריש- דם? 

כשכלי-- דם נפצע, תאי-- הדם נקשרים יחד על-- מנת ליצור קריש - דם, או בשמו הרפואי: טרומבוס. הקריש עוזר להפסקת הדימום.

קרישי- דם בנויים מצירוף של תאי- דם, טסיות(תאים קטנים ודביקים, המזרזים את יצירת הקריש הראשוני) ופיברין (חלבון, שיוצר מעין רשת, ה"לוכדת" את התאים). קרישי- דם הם דבר חיובי, כשהם עוזרים לאטום חתך לעצירת הדימום. יחד עם זאת, לעיתים עלול להיווצר קריש- דם בזמן ובמקום בהם אינו נחוץ. קריש כזה עלול ליצור תחלואה ואף לגרום למוות. 

 

 

 פקקת ורידים עמוקה בגפיים תחתונות מלווה לעיתים בתסמינים של נפיחות ברגל, כאב ואדמומיות, אך במקרים רבים לא מופיעים סימנים כלל. המחלה  עשויה להתגלות תוך כדי בדיקה שגרתית אצל רופא או כאשר מופיעים סיבוכים כמו תסחיף ריאתי. הבדיקה הנדרשת לאבחנה של הפקקת היא בדיקת אולטרסאונד של הגפיים.

חשוב לדעת, כי הסיכון ללקות במחלה עולה בקרב בעלי גורמי סיכון: אנשים שסבלו בעבר מאירוע של פקקת ורידים, נשים הנוטלות טיפול הורמונלי בתקופת הריון ולאחרי הלידה, אנשים הסובלים ממחלות הסרטן, אנשים בעלי עודף משקל, ובתקופות שלאחר שבר או אחרי ניתוח. כמו כן, הסיכון ללקות בתסחיף ריאתי עולה עם הגיל.

דווקא באשפוז בבית חולים נוצרים תנאים אופטימליים להיווצרות קריש. ריתוק למיטה וחוסר פעילות מתווספים לסיבת האשפוז (ניתוח, דלקת ריאות וכד') והסיכון להתפתחות הקריש גדל.כך, ממחק מקיף שנערך בתחום עולה כי 52% מהחולים המאושפזים בבתי חולים ברחבי העולם מצויים בסיכון ללקות בפקקת

  ד"ר אשר וינדר* ממליץ כיצד לנהוג על מנת לעבור את האשפוז בשלום:

  • הצוות הרפואי אמור לזהות אם אתם נמצאים בקבוצת סיכון ללקות בפקקת (כגון בעלי עודף משקל, חולי לב, מעשנים כבדים). חשוב לדווח באם סבלתם בעבר מאירוע של פקקת ורידים או תסחיף ריאתי ובאם אתם בעלי נטיה גנטית הגורמת לקרישיות-יתר, שהתגלתה קודם אצלכם או אצל בני משפחה.

  • במהלך השכיבה במיטה כדאי, באם אין מגבלה רפואית, להזיז את הרגליים תוך כיווץ ושחרור השרירים. פעילות זאת עשויה להמריץ את זרימת דם תקינה בגפיים התחתונות ולהפחית את הסיכון להתפתחות הקריש. 

  • בהתאם למצב הרפואי כדאי לרדת ממיטת האשפוז ולהתהלך. כנראה שישיבה בלבד אינה מספיקה בהפחתת הסיכון להתפתחות קריש דם. הקפדה על תנועת הגפיים התחתונות חשובה מעין כמוה למניעת פקקת.

*ד"ר אשר וינדר, מנהל המכון להמטולוגיה במרכז הרפואי 'וולפסון'

מהי קרישיות יתר?

קרישיות יתר הוא מצב בו קיימת בעיה בסיסית במערכת קרישת הדם בגופנו. מערכת הקרישה (המורכבת בין היתר מחלבוני קרישה שונים) אחראית לעצירה של דימום כאשר כלי דם מסויימים נפגעים. בתהליך זה נוצר קריש דם, אולם יצירתו מבוקרת ע"י מנגנון מיוחד, הפועל בניגוד לתהליך הקרישה. כאשר הויסות בין הפעלת מערכת הקרישה לעצירתה ניזוק ואינו פועל כהלכה - אנו עלולים לסבול ממצב של קרישיות יתר או דמום יתר. קרישיות יתר יכולה להיות נרכשת או מולדת / תורשתית והיא יכולה להיות מצב זמני או קבוע. 

מחקרים שהתפרסמו בשנים האחרונות מוכיחים, כי בקרב מאושפזים שיעור הפקקת גבוה מאוד. כ- 15% מהמאושפזים במחלקות פנימיות חולים בפקקת ורידים. הסיכון כה גבוה, עד שבארה"ב הוכרזה המחלה רשמית כבעיית בטיחות ראשונה במעלה בנושאי בריאות. בארץ עושה גם "החברה הישראלית לקרישת הדם" מאמצים גדולים להפצת המידע הזה כדי להציל חיים.

חודש המודעות העולמי

ברחבי העולם מציינים במהלך מרץ את חודש המודעות למחלת הDVT.

בשנת 2003 מת דיוויד בלום, עיתונאי מפורסם של רשת NBC בזמן שסיקר את המלחמה בעיראק. בלום לא נהרג מאש המלחמה אלא דווקא בטיסה חזרה הביתה, שבמהלכה לקה בפקקת ורידים. אשתו מלאני החליטה להקדיש את חייה לטובת קידום המודעות למחלה וייסדה את חודש המודעות למחלה, שאותו מציינים בכל העולם מדי שנה בחודש מרץ.
לחודש המודעות חשיבות רבה גם בארץ: בישראל לוקים מדי שנה מעל 40 אלף איש בפקקת וההערכה היא, כי כ- 1,500 איש בשנה מתים.  מחקרים מראים, שמספר המתים מפקקת ורידים ומתסחיף ריאתי גבוה ממספר המתים  מתאונות דרכים, מחלת הסרטן ומחלת האיידס גם יחד. הפעילות להעלאת המודעות למניעת המחלה חיונית להצלת חיים.

 לשאלות נפוצות על פקקת ורידים לחצו כאן